Bulgin PX0579/48
PX0579/48 picture photo
Mfg. Part Number
PX0579/48
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC VERT 4.8MM TAB FLANGE MT
Datasheet Download
PX0579/48.pdf
Availability of PX0579/48
QUANTITY
PX0579/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0579/48
Internal Part NumberEIS-PX0579/48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0579/48
Related LinksPX05, PX0579/48 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0579/48 Details Description
Related parts for PX0579/48
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
ACTUATOR WHITE 1 RED LENS datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 6V 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS R/A 3MM AU datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPEA 21POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 110POS UHM R/A 5ROW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf