Bulgin PX0596/63
PX0596/63 picture photo
Mfg. Part Number
PX0596/63
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC INLET 6.3MM TAB FLNG MNT
Datasheet Download
PX0596/63.pdf
Availability of PX0596/63
QUANTITY
PX0596/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0596/63
Internal Part NumberEIS-PX0596/63
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIEC Connectors Overview
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.30mm x 24.30mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0596/63
Related LinksPX05, PX0596/63 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0596/63 Details Description
Related parts for PX0596/63
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 2P-2P/2P M-F/F datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 3SMD datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf