Bulgin PX0596/63
PX0596/63 picture photo
Mfg. Part Number
PX0596/63
Brief Description
CONN AC INLET 6.3MM TAB FLNG MNT
Datasheet Download
PX0596/63.pdf
Availability of PX0596/63
QUANTITY
PX0596/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0596/63
Internal Part NumberEIS-PX0596/63
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIEC Connectors Overview
Standard Package50
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.30mm x 24.30mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0596/63
Related LinksPX05, PX0596/63 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0596/63 Details Description
Related parts for PX0596/63
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
12CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL SMD datasheet.pdf
952 TB RIS CLA BACK/TAIL datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf