Bulgin PX0690/28
PX0690/28 picture photo
Mfg. Part Number
PX0690/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FLANGE MOUNT IEC INLET
Datasheet Download
PX0690/28.pdf
Availability of PX0690/28
QUANTITY
PX0690/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0690/28
Internal Part NumberEIS-PX0690/28
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C18
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0690/28
Related LinksPX06, PX0690/28 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0690/28 Details Description
Related parts for PX0690/28
FIXED IND 300UH 107MA 8.7 OHM TH datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 2.4 1MW WIRE ANT datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 15C SHLD 600V datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 datasheet.pdf