Bulgin PX0691/20/28
PX0691/20/28 picture photo
Mfg. Part Number
PX0691/20/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
SNAP FIT IEC INLET
Datasheet Download
PX0691/20/28.pdf
Availability of PX0691/20/28
QUANTITY
PX0691/20/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0691/20/28
Internal Part NumberEIS-PX0691/20/28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C18
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0691/20/28
Related LinksPX0691, PX0691/20/28 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0691/20/28 Details Description
Related parts for PX0691/20/28
JUMPER-H2728TR/C2065R/H2728TR 2" datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf