Bulgin PX0691/20/28
PX0691/20/28 picture photo
Mfg. Part Number
PX0691/20/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
SNAP FIT IEC INLET
Datasheet Download
PX0691/20/28.pdf
Availability of PX0691/20/28
QUANTITY
PX0691/20/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0691/20/28
Internal Part NumberEIS-PX0691/20/28
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C18
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0691/20/28
Related LinksPX0691, PX0691/20/28 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0691/20/28 Details Description
Related parts for PX0691/20/28
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
BOX ABS TRN GRN 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 7POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf