Bulgin PX0718/2/15/ST
PX0718/2/15/ST picture photo
Mfg. Part Number
PX0718/2/15/ST
Brief Description
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET
Datasheet Download
PX0718/2/15/ST.pdf
Availability of PX0718/2/15/ST
QUANTITY
PX0718/2/15/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0718/2/15/ST
Internal Part NumberEIS-PX0718/2/15/ST
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant); IEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3 per connection (3)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 79.20mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0718/2/15/ST
Related LinksPX0718/, PX0718/2/15/ST Datasheet, Bulgin Distributor
PX0718/2/15/ST Details Description
Related parts for PX0718/2/15/ST
CONN HEADER 4POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
IC GPS RECEIVER L1 BAND 28TQFN datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
VARISTOR 423V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES NETWORK 16 RES 130 OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf