JAE Electronics PX20-BB2-C100
PX20-BB2-C100 picture photo
Mfg. Part Number
PX20-BB2-C100
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
Datasheet Download
PX20-BB2-C100.pdf
Availability of PX20-BB2-C100
QUANTITY
PX20-BB2-C100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX20-BB2-C100
Internal Part NumberEIS-PX20-BB2-C100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesPX20
PackagingBulk
Card TypePCMCIA - ExpressCard™ - Type I, II
Number of Positions68
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Height Above Board0.173" (4.40mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX20-BB2-C100
Related LinksPX20-B, PX20-BB2-C100 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PX20-BB2-C100 Details Description
Related parts for PX20-BB2-C100
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
MODULE 9P 8MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 30MA 230 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 63 V datasheet.pdf