Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T12CAHE3/52
SM6T12CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SM6T12CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB
Datasheet Download
SM6T12CAHE3/52.pdf
Availability of SM6T12CAHE3/52
QUANTITY
SM6T12CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T12CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SM6T12CAHE3/52
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T12CAHE3/52
Related LinksSM6T12C, SM6T12CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T12CAHE3/52 Details Description
Related parts for SM6T12CAHE3/52
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 230MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf