Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AF1XX500PSAAX
PX2AF1XX500PSAAX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AF1XX500PSAAX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2AF1XX500PSAAX.pdf
Availability of PX2AF1XX500PSAAX
QUANTITY
PX2AF1XX500PSAAX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AF1XX500PSAAX
Internal Part NumberEIS-PX2AF1XX500PSAAX
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AF1XX500PSAAX
PX2AF1XX500PSAAX Details Description
Related parts for PX2AF1XX500PSAAX
CAP FILM 0.39UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC AMP TRANSIMPEDANCE 16-TQFN datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf