| Internal Part Number | EIS-PX2AN1XX500PSABX | |
| Product Training Modules | PX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.25 V ~ 4.75 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 1000 PSI (6894.76 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Cylinder | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PX2AN1XX500PSABX | |
 | TB4M | CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN MINI | datasheet.pdf | |
 | MHS122 | SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V | datasheet.pdf | |