Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN2XX100PSBGX
PX2AN2XX100PSBGX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AN2XX100PSBGX
Brief Description
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PX2AN2XX100PSBGX.pdf
Availability of PX2AN2XX100PSBGX
QUANTITY
PX2AN2XX100PSBGX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AN2XX100PSBGX
Internal Part NumberEIS-PX2AN2XX100PSBGX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination StyleConnector
Maximum Pressure450 PSI (3102.64 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AN2XX100PSBGX
PX2AN2XX100PSBGX Details Description
Related parts for PX2AN2XX100PSBGX
IC ADC 12BIT SAMPL SHTDWN 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT DL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.98 OHM 1% 10W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 32POS datasheet.pdf