| Internal Part Number | EIS-PX2AN2XX250PSBGX | |
| Product Training Modules | PX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 750 PSI (5171.07 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |