Sullins Connector Solutions ACC17DETN
ACC17DETN picture photo
Mfg. Part Number
ACC17DETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 34POS DR LOW P
Datasheet Download
ACC17DETN.pdf
Availability of ACC17DETN
QUANTITY
ACC17DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC17DETN
Internal Part NumberEIS-ACC17DETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC17DETN
Related LinksACC1, ACC17DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC17DETN Details Description
Related parts for ACC17DETN
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT NANO-CLIP 6 CLIPS YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 2300UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.070" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf