Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2EN1XX300PSCHX
PX2EN1XX300PSCHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2EN1XX300PSCHX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Datasheet Download
PX2EN1XX300PSCHX.pdf
Availability of PX2EN1XX300PSCHX
QUANTITY
PX2EN1XX300PSCHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2EN1XX300PSCHX
Internal Part NumberEIS-PX2EN1XX300PSCHX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package1
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleWire Leads
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2EN1XX300PSCHX
PX2EN1XX300PSCHX Details Description
Related parts for PX2EN1XX300PSCHX
IC COMP PUSHPLL 1.6V SNGL SC70-5 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF18G/AF18/AFE18T datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 7A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 2.3 SGL DGT CC ORN TH datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 308W TO247AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf