TDK-Lambda Americas, Inc. PXA15-48S15/NT
PXA15-48S15/NT picture photo
Mfg. Part Number
PXA15-48S15/NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.0A
Datasheet Download
PXA15-48S15/NT.pdf
Availability of PXA15-48S15/NT
QUANTITY
PXA15-48S15/NT Order Process
Ship out your order
Specifications of PXA15-48S15/NT
Internal Part NumberEIS-PXA15-48S15/NT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension0.94" L x 1.10" W x 0.34" H (23.9mm x 27.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXA15-48S15/NT
Related LinksPXA15-4, PXA15-48S15/NT Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXA15-48S15/NT Details Description
Related parts for PXA15-48S15/NT
IC DRIVER MOSF 12A LO SIDE 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 10A GBU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 50V RADIAL datasheet.pdf
DUBOX-DEROG 2007-00-001 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
VALUSCAN XMTR 18.90" METAL CONN datasheet.pdf