TDK-Lambda Americas, Inc. PXB15-24D12/NT
PXB15-24D12/NT picture photo
Mfg. Part Number
PXB15-24D12/NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 625MA
Datasheet Download
PXB15-24D12/NT.pdf
Availability of PXB15-24D12/NT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXB15-24D12/NT Order Process
Ship out your order
Specifications of PXB15-24D12/NT
Internal Part NumberEIS-PXB15-24D12/NT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXB
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXB15-24D12/NT
Related LinksPXB15-2, PXB15-24D12/NT Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXB15-24D12/NT Details Description
Related parts for PXB15-24D12/NT
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047V/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf