Amphenol Aerospace Operations D38999/24SG41SA
D38999/24SG41SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SG41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24SG41SA.pdf
Availability of D38999/24SG41SA
QUANTITY
D38999/24SG41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SG41SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24SG41SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SG41SA
Related LinksD38999/, D38999/24SG41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SG41SA Details Description
Related parts for D38999/24SG41SA
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIM CBL FUJITSU 3M W/FL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
6800UF 10V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf