Sullins Connector Solutions PXC10SFAN
PXC10SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC10SFAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100 SGL
Datasheet Download
PXC10SFAN.pdf
Availability of PXC10SFAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXC10SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC10SFAN
Internal Part NumberEIS-PXC10SFAN
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC10SFAN
Related LinksPXC1, PXC10SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC10SFAN Details Description
Related parts for PXC10SFAN
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP datasheet.pdf
REG 3.3V 3A SYNC SMD 12SIP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MODULE MINICORE RCM6750 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 500W datasheet.pdf