Sullins Connector Solutions PXC13SAAN
PXC13SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC13SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 13POS.100 SGL
Datasheet Download
PXC13SAAN.pdf
Availability of PXC13SAAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXC13SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC13SAAN
Internal Part NumberEIS-PXC13SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC13SAAN
Related LinksPXC1, PXC13SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC13SAAN Details Description
Related parts for PXC13SAAN
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH PDSO-20 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT FH 120POS 050 VERT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN SMC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 210PO datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf