TDK-Lambda Americas, Inc. PXCM1048WS12A
PXCM1048WS12A picture photo
Mfg. Part Number
PXCM1048WS12A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V .83A PCB
Datasheet Download
PXCM1048WS12A.pdf
Availability of PXCM1048WS12A
QUANTITY
PXCM1048WS12A Order Process
Ship out your order
Specifications of PXCM1048WS12A
Internal Part NumberEIS-PXCM1048WS12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPXC-M Series DC-DC Converters
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXC-M10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5kV (5000V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXCM1048WS12A
Related LinksPXCM10, PXCM1048WS12A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXCM1048WS12A Details Description
Related parts for PXCM1048WS12A
IC REG CTRLR PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 24AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 15CKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.07A 190 MOHM datasheet.pdf