NKK Switches YB215CWCKG01-5C24-JB
YB215CWCKG01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKG01-5C24-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB215CWCKG01-5C24-JB.pdf
Availability of YB215CWCKG01-5C24-JB
QUANTITY
YB215CWCKG01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKG01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKG01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKG01-5C24-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKG01-5C24-JB
Related LinksYB215CWCKG, YB215CWCKG01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKG01-5C24-JB Details Description
Related parts for YB215CWCKG01-5C24-JB
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 200VA datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf