TDK-Lambda Americas, Inc. PXD1048WS15
PXD1048WS15 picture photo
Mfg. Part Number
PXD1048WS15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC-DC CONVTR 15V 10W .67A
Datasheet Download
PXD1048WS15.pdf
Availability of PXD1048WS15
QUANTITY
PXD1048WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD1048WS15
Internal Part NumberEIS-PXD1048WS15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsPXD Series Side
PXD Series Bottom
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD1048WS15
Related LinksPXD10, PXD1048WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD1048WS15 Details Description
Related parts for PXD1048WS15
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
BANANA PLUG DIY W/SCREW 1BLK/RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70W SPOT PHILIPS SLM datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8TDFN datasheet.pdf