TDK-Lambda Americas, Inc. PXD2048S3P3
PXD2048S3P3 picture photo
Mfg. Part Number
PXD2048S3P3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 3.3V 20W 5A
Datasheet Download
PXD2048S3P3.pdf
Availability of PXD2048S3P3
QUANTITY
PXD2048S3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD2048S3P3
Internal Part NumberEIS-PXD2048S3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-
Efficiency87%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD2048S3P3
Related LinksPXD20, PXD2048S3P3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD2048S3P3 Details Description
Related parts for PXD2048S3P3
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN CODING RING FOR MULT SERIES datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE 10VFCR datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf