TDK-Lambda Americas, Inc. PXD3024WS15
PXD3024WS15 picture photo
Mfg. Part Number
PXD3024WS15
Brief Description
CONVERTER DC-DC 15V 2A 30W PCB
Datasheet Download
PXD3024WS15.pdf
Availability of PXD3024WS15
QUANTITY
PXD3024WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD3024WS15
Internal Part NumberEIS-PXD3024WS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPXD30,20 Series /P Marking
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD30W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD3024WS15
Related LinksPXD30, PXD3024WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD3024WS15 Details Description
Related parts for PXD3024WS15
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
ESD HANDLER 11-1/4X7-1/4X1-3/4 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BUZZER 4.0KHZ 1-30V 85DB PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf