TDK-Lambda Americas, Inc. PXD3048S12
PXD3048S12 picture photo
Mfg. Part Number
PXD3048S12
Brief Description
CONV DC-DC PCB 12V 2.5A 30W
Datasheet Download
PXD3048S12.pdf
Availability of PXD3048S12
QUANTITY
PXD3048S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXD3048S12
Internal Part NumberEIS-PXD3048S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXD
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXD3048S12
Related LinksPXD30, PXD3048S12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXD3048S12 Details Description
Related parts for PXD3048S12
CONN HDR BRKWAY .100 02POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/2-48" GREEN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 180A H2PAK-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf