| Internal Part Number | EIS-PXE2024WD15 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Drawings | PXE Series Side PXE Series Bottom | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | PXE | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 666mA, 666mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 20W | |
| Voltage - Isolation | 1.6kV (1600V) | |
| Features | With Remote On/Off | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 8.6mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 82% | |
| Power (Watts) - Max | 20W | |