TDK-Lambda Americas, Inc. PXE2024WS15
PXE2024WS15 picture photo
Mfg. Part Number
PXE2024WS15
Brief Description
DC-DC CONVERTERS 15V 20W 1.33A
Datasheet Download
PXE2024WS15.pdf
Availability of PXE2024WS15
QUANTITY
PXE2024WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXE2024WS15
Internal Part NumberEIS-PXE2024WS15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsPXE Series Side
PXE Series Bottom
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXE2024WS15
Related LinksPXE20, PXE2024WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXE2024WS15 Details Description
Related parts for PXE2024WS15
IC REG SW CTRLR 5BIT PROG 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf