TDK-Lambda Americas, Inc. PXF4048WS15
PXF4048WS15 picture photo
Mfg. Part Number
PXF4048WS15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC-DC CONVERTERS 15V 2.666A
Datasheet Download
PXF4048WS15.pdf
Availability of PXF4048WS15
QUANTITY
PXF4048WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXF4048WS15
Internal Part NumberEIS-PXF4048WS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPXF
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.666A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXF4048WS15
Related LinksPXF40, PXF4048WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PXF4048WS15 Details Description
Related parts for PXF4048WS15
RES SMD 5.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
FILTER LINE 2ST STD/IND 10A SCRW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16DRT datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COMMANCHE2 GANG PROG IR3566 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38.3A 1212-8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 601W datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 60P VERT datasheet.pdf
+5 V Low Power RS-485 PROFIBUS Transceiver IC datasheet.pdf