Bulgin PXM6011/16S/CR/0709/SN
PXM6011/16S/CR/0709/SN picture photo
Mfg. Part Number
PXM6011/16S/CR/0709/SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS SKT
Datasheet Download
PXM6011/16S/CR/0709/SN.pdf
Availability of PXM6011/16S/CR/0709/SN
QUANTITY
PXM6011/16S/CR/0709/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM6011/16S/CR/0709/SN
Internal Part NumberEIS-PXM6011/16S/CR/0709/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 6000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM6011/16S/CR/0709/SN
Related LinksPXM6011/16S, PXM6011/16S/CR/0709/SN Datasheet, Bulgin Distributor
PXM6011/16S/CR/0709/SN Details Description
Related parts for PXM6011/16S/CR/0709/SN
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SHTDN 28SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT DIPOL WRR 87MM MMCXP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4LINE 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf