Bulgin PXM6011/16S/CR
PXM6011/16S/CR picture photo
Mfg. Part Number
PXM6011/16S/CR
Brief Description
CONN HSNG RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PXM6011/16S/CR.pdf
Availability of PXM6011/16S/CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXM6011/16S/CR Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM6011/16S/CR
Internal Part NumberEIS-PXM6011/16S/CR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM6011/16S/CR
Related LinksPXM6011, PXM6011/16S/CR Datasheet, Bulgin Distributor
PXM6011/16S/CR Details Description
Related parts for PXM6011/16S/CR
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
LED IND LIGHT YLW 125V SNAP FIT datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1160 04000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf