Bulgin PXM7011/32S/CR/0507
PXM7011/32S/CR/0507 picture photo
Mfg. Part Number
PXM7011/32S/CR/0507
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLEX 32POS SKTS
Datasheet Download
PXM7011/32S/CR/0507.pdf
Availability of PXM7011/32S/CR/0507
QUANTITY
PXM7011/32S/CR/0507 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXM7011/32S/CR/0507
Internal Part NumberEIS-PXM7011/32S/CR/0507
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXM7011/32S/CR/0507
Related LinksPXM7011/3, PXM7011/32S/CR/0507 Datasheet, Bulgin Distributor
PXM7011/32S/CR/0507 Details Description
Related parts for PXM7011/32S/CR/0507
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
TEN60 R/A RECPT ASSY 2P-15S-2P datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf