Bulgin PXP6011/22P/CR/0507
PXP6011/22P/CR/0507 picture photo
Mfg. Part Number
PXP6011/22P/CR/0507
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG RCPT IN-LINE 22POS PIN
Datasheet Download
PXP6011/22P/CR/0507.pdf
Availability of PXP6011/22P/CR/0507
QUANTITY
PXP6011/22P/CR/0507 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP6011/22P/CR/0507
Internal Part NumberEIS-PXP6011/22P/CR/0507
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 6000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate/Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP6011/22P/CR/0507
Related LinksPXP6011/2, PXP6011/22P/CR/0507 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP6011/22P/CR/0507 Details Description
Related parts for PXP6011/22P/CR/0507
RES SMD 54.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 300A SCREW TER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FREQUENCY GEN VSAT 24HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D THR datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
25POSF FILT TY5 R/A .370 datasheet.pdf
LED CHIP WHITE 20MA 0802 SIDE VW datasheet.pdf