Bulgin PXP7011/06P/ST/0709
PXP7011/06P/ST/0709 picture photo
Mfg. Part Number
PXP7011/06P/ST/0709
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT FLEX 6POS W/PINS
Datasheet Download
PXP7011/06P/ST/0709.pdf
Availability of PXP7011/06P/ST/0709
QUANTITY
PXP7011/06P/ST/0709 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP7011/06P/ST/0709
Internal Part NumberEIS-PXP7011/06P/ST/0709
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationScrew
Contact FinishNickel
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP7011/06P/ST/0709
Related LinksPXP7011/0, PXP7011/06P/ST/0709 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP7011/06P/ST/0709 Details Description
Related parts for PXP7011/06P/ST/0709
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE MOD 150A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 361 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 160W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf