CUI Inc. PYB10-Q48-S3
PYB10-Q48-S3 picture photo
Mfg. Part Number
PYB10-Q48-S3
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheet Download
PYB10-Q48-S3.pdf
Availability of PYB10-Q48-S3
QUANTITY
PYB10-Q48-S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB10-Q48-S3
Internal Part NumberEIS-PYB10-Q48-S3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB10 Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB10-Q48-S3
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.4A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB10-Q48-S3
Related LinksPYB10-, PYB10-Q48-S3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB10-Q48-S3 Details Description
Related parts for PYB10-Q48-S3
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V T/H datasheet.pdf