CUI Inc. PYB15-Q24-D12-H-DIN
PYB15-Q24-D12-H-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-D12-H-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W DIN
Datasheet Download
PYB15-Q24-D12-H-DIN.pdf
Availability of PYB15-Q24-D12-H-DIN
QUANTITY
PYB15-Q24-D12-H-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-D12-H-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-D12-H-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB15-DIN Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 625mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 625mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 1.03" H (76.0mm x 31.5mm x 26.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-D12-H-DIN
Related LinksPYB15-Q24, PYB15-Q24-D12-H-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-D12-H-DIN Details Description
Related parts for PYB15-Q24-D12-H-DIN
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
MOD IPM 7PAC 600V 200A datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 2.75"L X 3.25"W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf