CUI Inc. PYB15-Q48-D5-H-T
PYB15-Q48-D5-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q48-D5-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W CM
Datasheet Download
PYB15-Q48-D5-H-T.pdf
Availability of PYB15-Q48-D5-H-T
QUANTITY
PYB15-Q48-D5-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q48-D5-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q48-D5-H-T
RoHS InformationPYB15-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 1.5A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 1.5A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q48-D5-H-T
Related LinksPYB15-Q4, PYB15-Q48-D5-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q48-D5-H-T Details Description
Related parts for PYB15-Q48-D5-H-T
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS44800 PWM CTRL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V 1% BP 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
VARISTOR 504V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf