Bourns Inc. PWR163S-25-12R0F
PWR163S-25-12R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-12R0F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-12R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-12R0F
QUANTITY
PWR163S-25-12R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-12R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-12R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-12R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-12R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-12R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-12R0F
BUMPER SQU 0.807"L X 0.807"W CLR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM25S/AE25M/X datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
ELECTIRCAL IDC DOUBLE RUN OR TAP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf