Murata Electronics North America GRM0335C1E160JA01D
GRM0335C1E160JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E160JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E160JA01D.pdf
Availability of GRM0335C1E160JA01D
QUANTITY
GRM0335C1E160JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E160JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E160JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E160JA01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E160JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E160JA01D Details Description
Related parts for GRM0335C1E160JA01D
SWTCH KNOB RND 3POS DPDT ILL YLW datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 12V 5.0W .42A datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 360 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SATA HOST REC. datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390K OHM 14SOIC datasheet.pdf