Vicor Corporation V24A48M400BN3
V24A48M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48M400BN3.pdf
Availability of V24A48M400BN3
QUANTITY
V24A48M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M400BN3
Internal Part NumberEIS-V24A48M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M400BN3
Related LinksV24A48, V24A48M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M400BN3 Details Description
Related parts for V24A48M400BN3
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
IC DISCRIMINATOR PH/FREQ 20PLCC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RFIC TRANCEIVER DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE SKT datasheet.pdf