CUI Inc. PYB15-Q48-S5-H
PYB15-Q48-S5-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q48-S5-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
PYB15-Q48-S5-H.pdf
Availability of PYB15-Q48-S5-H
QUANTITY
PYB15-Q48-S5-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q48-S5-H
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q48-S5-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q48-S5-H
Related LinksPYB15-Q, PYB15-Q48-S5-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q48-S5-H Details Description
Related parts for PYB15-Q48-S5-H
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
PANEL FRONT 24.5X19X0.07" BLACK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" POL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
DPDT TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf