CUI Inc. PYB20-Q24-D12-H-U
PYB20-Q24-D12-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-D12-H-U
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q24-D12-H-U.pdf
Availability of PYB20-Q24-D12-H-U
QUANTITY
PYB20-Q24-D12-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-D12-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-D12-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 834mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 834mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-D12-H-U
Related LinksPYB20-Q2, PYB20-Q24-D12-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-D12-H-U Details Description
Related parts for PYB20-Q24-D12-H-U
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
DIE SET FOR SAA 22-18AWG datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 425MA 550 MOHM datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf