CUI Inc. PYB20-Q24-S12-H-T
PYB20-Q24-S12-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S12-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q24-S12-H-T.pdf
Availability of PYB20-Q24-S12-H-T
QUANTITY
PYB20-Q24-S12-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S12-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S12-H-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.67A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S12-H-T
Related LinksPYB20-Q2, PYB20-Q24-S12-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S12-H-T Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S12-H-T
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BOARD SATELLITE FOR ADXL362 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
KIT SYSTEM EVAL FOR ADS42JB49 datasheet.pdf
BIT HEX 1/8" 1.93" 2/PK datasheet.pdf
MICRO 37C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf