CUI Inc. PYB20-Q24-S12-H
PYB20-Q24-S12-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S12-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Datasheet Download
PYB20-Q24-S12-H.pdf
Availability of PYB20-Q24-S12-H
QUANTITY
PYB20-Q24-S12-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S12-H
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S12-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.667A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S12-H
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q24-S12-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S12-H Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S12-H
CABLE CONN ASSY 3 PC PT datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SON datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION MINIATURE 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 55POS SNGL PCB datasheet.pdf