CUI Inc. PYB20-Q24-S24-T
PYB20-Q24-S24-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S24-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q24-S24-T.pdf
Availability of PYB20-Q24-S24-T
QUANTITY
PYB20-Q24-S24-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S24-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S24-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 834mA
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S24-T
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q24-S24-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S24-T Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S24-T
FUSE CERM 15A 250VAC 60VDC 3AB datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS DL .100 VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 KN datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-263AB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf