TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D22-12
T9AS5D22-12 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5D22-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Datasheet Download
T9AS5D22-12.pdf
Availability of T9AS5D22-12
QUANTITY
T9AS5D22-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5D22-12
Internal Part NumberEIS-T9AS5D22-12
T9A Series Relys
3D Model3-1419104-3.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current83mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5D22-12
Related LinksT9AS5, T9AS5D22-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5D22-12 Details Description
Related parts for T9AS5D22-12
RES SMD 33 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 5.6K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
10GBASE-T DISCRETE 4CH MAR/SOL P datasheet.pdf
IC MOD REG DC/DC 18A/36A 144BGA datasheet.pdf