CUI Inc. PYB20-Q24-S5-DIN
PYB20-Q24-S5-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-S5-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 20W DIN
Datasheet Download
PYB20-Q24-S5-DIN.pdf
Availability of PYB20-Q24-S5-DIN
QUANTITY
PYB20-Q24-S5-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-S5-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-S5-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q24-S5-DIN
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 4A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-S5-DIN
Related LinksPYB20-Q2, PYB20-Q24-S5-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-S5-DIN Details Description
Related parts for PYB20-Q24-S5-DIN
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB RECT 3POS DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 15POS datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
INSERT FFA.1S.120. FOR 1LV datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf