CUI Inc. PYB20-Q48-D15-U
PYB20-Q48-D15-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-D15-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q48-D15-U.pdf
Availability of PYB20-Q48-D15-U
QUANTITY
PYB20-Q48-D15-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-D15-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-D15-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q48-D15-U
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±15V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 667mA
Output - 2 @ Current (Max)-15 VDC @ 667mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-D15-U
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-D15-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-D15-U Details Description
Related parts for PYB20-Q48-D15-U
WIRE JOINT NYLON INS 22-14AWG datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 32POS .6" datasheet.pdf
KIT DEMO DSPICDEM SMPS BUCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC ULPI TX USB ON-THE-GO 36TFBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 20POS datasheet.pdf