CUI Inc. PYB20-Q48-S12-H
PYB20-Q48-S12-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S12-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Datasheet Download
PYB20-Q48-S12-H.pdf
Availability of PYB20-Q48-S12-H
QUANTITY
PYB20-Q48-S12-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S12-H
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S12-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.667A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S12-H
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-S12-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S12-H Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S12-H
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf