CUI Inc. PYB20-Q48-S24-H-T
PYB20-Q48-S24-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S24-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S24-H-T.pdf
Availability of PYB20-Q48-S24-H-T
QUANTITY
PYB20-Q48-S24-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S24-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S24-H-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 834mA
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S24-H-T
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-S24-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S24-H-T Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S24-H-T
VARISTOR 24.3V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf